-
Fil Mesh Welding Machines
-
renforcement de la machine de soudure de maille
-
machine de soudure de maille de barrière
-
machine de soudure de filet à mailles
-
machine fixe de barrière de noeud
-
Construction Mesh Welding Machine
-
Machine de soudure de maille de petit pain
-
machine soudée de grillage
-
machine de soudure discordante en acier
-
machine de barbelé de rasoir
-
barrière de maillon de chaîne faisant la machine
-
machine en acier de tréfilage
-
Redressage et découpeuse de fil
1.5*2.5m Railway Fence PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
| Lieu d'origine | Chine |
|---|---|
| Nom de marque | DIXUN |
| Certification | CE & ISO 9001:2015 |
| Numéro de modèle | DX-2500FA |
| Quantité de commande min | un ensemble |
| Détails d'emballage | Les pièces de rechange et l'armoire de commande seront chargées dans une caisse en bois. La mach |
| Délai de livraison | 30 jours ouvrables |
| Capacité d'approvisionnement | 5 séries par mois |
| Nom du produit | Machine à souder le treillis métallique PLC | Fil longitudinal | Précoupé |
|---|---|---|---|
| Fil transversal | Précoupé | Nombre d'électrode de soudure | 51PCS |
| Taille d'électrode de soudure | 30*30*30mm | Transformateur de soudure | 160kva*9 pièces |
| Dispositif de traction de maille | Servomoteur | Capacité de stockage de la trémie à fil longitudinale | Fils de 1 tonne |
| Capacité de stockage de la trémie à fil transversal | Fils de 1 tonne | Capacité de production | 60 feuilles par heure |
| Mettre en évidence | 1.5x2.5m railway fence welding machine,PLC wire mesh welding machine,3D fence mesh welding equipment |
||
1.5*2.5m Railway Fence PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
Introduction of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
The Wire Mesh Welding Machine is a new highly automated wire mesh welding equipment developed by our company. It incorporates advanced electromechanical control and resistance welding technology (including fusion and spot welding) refined in recent years, and is tailored to meet the needs of the domestic market.Featuring a modular structural design, this machine facilitates future upgrades and functional modifications, providing flexibility to adapt to customers' evolving requirements.
This wire mesh welding machine retains the original welding machine main body. A Reciprocating Mesh Welding Machine body is installed on one side of the welding machine main body, and an automatic wire feeding machine is installed on the other side. An automatic material arranging machine is fixedly installed on the side of the automatic wire feeding machine away from the welding machine main body. By incorporating a feeding cart, hopper, wire gripping mechanism, and wire arranging mechanism, it replaces the traditional manual wire arrangement, thereby improving the working efficiency of the welded mesh machine.
According to its structure, it is divided into seven main sections: Longitudinal wire automatic feeding device, automatic material arranging, main mesh welding machine, transverse wire hopper automatic dropping, cyclic mesh pulling mechanism, bending machine (online bending), and robotic arm sheet picking and stacking. It features a novel design, a robust machine frame, and user-friendly operation, offering high cost-effectiveness.
Features of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
1. The mesh length (fence height) can be adjusted arbitrarily 1000-2500 mm.
Technical Parameters of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
| Model | DX-2500FA |
| Wire diameter | 3-5mm |
| Longitudinal wire space | 50-200mm |
| Transverse wire space | 50-200mm |
| Height of 3D fence | 1000-3000mm |
| Length of 3D fence | 2500mm |
| Welding speed | 0-75 rows per min |
| Control system | PLC |
| Language set in the touch screen | English and Chinese |
| Machine weight | 12T |
| Machine dimension | 24*6.5*2.1m |
| Power supply | 200kva |
Applicatioins of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
Highway guardrail, market isolation fence, municipal isolation fence, development zone isolation fence, factory isolation fence, ironwork guardrail, wharf guardrail mesh, residential community isolation guardrails.
Photos of PLC Wire Mesh Welding Machine For 3D Fence Mesh
![]()
![]()
![]()
![]()

